Week 1 Football Games

MaxxSouth.com/ACPINFO Click here to see if you could qualify for Free Internet!

THURSDAY’S GAMES

MHSAA:

Ashland at Walnut

Brookhaven vs. Lawrence County (at Copiah-Lincoln CC)

Houston at Calhoun City

Noxapater at Nanih Waiya

Ocean Springs at Clinton

Quitman at Wayne County

FRIDAY’S GAMES

MHSAA:

Aberdeen at Okolona

Amite County at Jefferson County

Amory at Itawamba AHS

Bay High at West Harrison

Bay Springs at Raleigh

Bluff City (Tenn.) at Byers

Bogue Chitto at Pisgah

Booneville at Mooreville

Byhalia at Ripley

Caledonia at New Hope

Callaway at Yazoo City

Charleston at West Tallahatchie

Clarksdale at Center Hill

Cleveland Central at Murrah (South Jackson Field)

Coahoma County at O’Bannon

Coffeeville at Bruce

Corinth at Saltillo

DeSoto Central at Senatobia

East Central at Biloxi

Enterprise-Clarke at Lake

Ethel at Clarkdale

Forest Hill at Warren Central

Franklin County at West Lincoln

Gautier at Provine (Hughes Field)

George County at Gulfport

Germantown vs. Vicksburg (at Warren Central)

Greene County at Vancleave

Grenada at Horn Lake

Hamilton at Hatley

Hancock at Pearl River Central

Harrison Central vs. Oak Grove (at Gulfport)

Heidelberg at SE Lauderdale

Humphreys County at South Delta

Independence at Water Valley

Jefferson Davis County at Collins

Jim Hill at McComb

J.Z. George at Alcorn Central

Kemper County at Leake Central

Kosciusko at Yazoo County

Kossuth at Baldwyn

Lafayette at Tupelo

Lanier at Crystal Springs

Leake County at Forest

Leflore County at Amanda Elzy

Leland at McEvans

Lewisburg at Lake Cormorant

Louisville at West Point

Loyd Star at Mize

Madison Central at West Jones

Magee at Taylorsville

McAdams at Sebastopol

McLaurin at Puckett

Mendenhall at Columbia

Middleton (Tenn.) at Thrasher

Moss Point at Pascagoula

Neshoba Central at Olive Branch

Nettleton at Eupora

Newton at Hazlehurst

Newton County at West Lauderdale

New Albany at East Union

North Forrest at Mount Olive

North Panola at Marks Palmer

Northeast Jones at NE Lauderdale

Northside at Holly Springs

Northwest Rankin at Ridgeland

Noxubee County at Philadelphia

Oxford at Brandon

Pass Christian at Long Beach

Pelahatchie at Florence

Picayune at Poplarville

Port Gibson at Ruleville

Potts Camp at Falkner

Purvis at Lumberton

Richton at Perry Central

Rosa Fort at Hernando

St. Patrick at Resurrection

St. Stanislaus at D’Iberville

Salem at St. Andrew’s

Scott Central at Morton

Seminary at Forrest Co. AHS

Shannon at Pontotoc

Smithville at Belmont

South Pike at Pearl

South Pontotoc at East Webster

Starkville at Columbus

Stone at St. Martin

Strayhorn at Coldwater

Sumrall at South Jones

Terry at Raymond

Tishomingo County at Mantachie

Tupelo Christian at North Pontotoc

Union at Choctaw Central

Vardaman at Myrtle

Velma Jackson at Canton

Wesson vs. Tylertown (at Copiah-Lincoln CC)

West Lowndes at Biggersville

West Marion at East Marion

Wilkinson County at Natchez

Wingfield at Richland

Winona at Choctaw County

MAIS:

Bowling Green (La.) (1-0) at Tri-County Academy (1-0)

Brookhaven Academy (0-1) at Central Holmes (0-1)

Calhoun Academy (0-1) at Desoto (Ark.) (1-0)

Canton Academy (2-0) at Winston Academy (0-1)

Central Hinds (1-0) at Park Place (0-1)

Clinton Christian (2-0) at Amite School (1-1)

Columbus Christian (0-1) at Marvell (Ark.) (0-1)

Discovery Christian (0-1) at Kemper Academy (0-1)

East Rankin (1-0) at Columbia Academy (0-2)

Hebron Christian (0-1) at Humphreys Academy (1-0)

Heritage Academy (1-0) at Jackson Prep (1-0)

Hillcrest Christian (1-0) at Deer Creek (0-1)

Indianola Academy (0-1) at Lee Academy (0-1)

Kirk Academy (0-1) at Carroll Academy (1-0)

Lamar School (0-2) vs. John Milledge Academy (Ga.) (0-0) (at Carrollton, Ga.)

Leake Academy (1-0) at Jackson Academy (1-0)

Lee (Ark.) (1-0) at North Sunflower (1-0)

Madison St. Joseph (0-1) at Cathedral (0-1)

Magnolia Heights (1-0) at Hartfield Academy (0-0)

Manchester Academy (1-0) at Porter’s Chapel (1-0)

Marshall Academy (0-1) at Bayou Academy (0-1)

MRA (2-0) at Oakland (Tenn.) (0-0)

Newton Co. Academy (1-0) at Christian Collegiate (1-0)

Oak Forest (La.) (0-1) at Adams Christian (1-0)

Oak Hill Academy (0-1) at Benton Academy (0-1)

PCS (0-1) at Silliman (La.) (1-0)

Pillow Academy (1-0) at North Delta (1-0)

Prairie View (La.) (0-1) at Briarfield (La.) (0-1)

Prentiss Christian (1-0) at Ben’s Ford (La.) (0-1)

Riverdale (La.) (1-0) at Union Christian (La.) (0-1)

Riverfield (La.) (1-0) at Copiah Academy (1-0)

St. Aloysius (1-0) at Centreville Academy (1-1)

Sharkey-Issaquena (0-1) at Delta Academy (0-1)

Starkville Academy (1-1) vs. Trinity School (S.C.) (0-0) (at Carrollton, Ga.)

Tallulah (La.) (1-0) at Franklin (La.) (1-0)

Washington School (0-1) at Delta Streets Academy (0-1)

Wayne Academy (1-0) at Simpson Academy (1-0)

West Memphis (Ark.) (1-0) at Tunica Academy (1-0)

Wilkinson Christian (0-1) at Tensas (La.) (0-0)

MHSAA/MAIS:

North Pike at Parklane Academy (1-0)

Riverside at Greenville St. Joseph

Stringer at Sylva-Bay Academy (1-1)

West Bolivar at Greenville Christian (0-2)

Winona Christian (0-1) at French Camp

SATURDAY’S GAMES

MHSAA:

Greenville at Gentry

Holmes County Central at Greenwood

Meridian at Laurel

Petal at Hattiesburg

Leave a Reply

Your email address will not be published.